Engleska bolničarka Florence Nightingale, na čiji se datum rođenja obilježava Međunarodni dan medicinskih sestara, smatra se začetnicom modernog sestrinstva u svijetu. international-nurses-day

Inicirala je profesionalno obrazovanje medicinskih sestara i uvela metode njegovanja bolesnika i organizacije bolnica koje su prihvaćene u mnogim zemljama.

Profesionalnost, dobra organiziranost, posvećenost, znanje, empatija, spremnost da se iskustvo prenosi na mlađe kolege, ali i svijest o odgovornosti koju nose briga i staranje za ljudski život osnovni su zahtjevi ovog zanimanja. Kao međunarodni simbol sestrinstva, odabrano je bijelo srce 1999. godine u povodu obilježavanja 100-godišnjice Međunarodnog vijeća medicinskih sestara.

Bijelo srce, simbol koji su prihvatile sve sestre svijeta, označava brižnost, znanje i humanost koji su isprepletani u djelovanju i duhovnosti sestrinske njege. Izabrana je bijela boja, jer je osnova svih boja i ističe medicinsku njegu svih ljudi od strane sestara.

international-nurses-day

Vi ste ovdje: Početna Novosti i dešavanja U spomen na datum rođenja Florence Nightingale, u svijetu se 12. svibnja obilježava Međunarodni dan medicinskih sestara